2024.10.09. 11:34
Biztonságos pénzügyek kriptovalutákkal: hogyan kerüljük el a csalásokat?
A kriptovaluták iránti növekvő érdeklődés világszerte új lehetőségeket teremtett a befektetők számára. A csalások elkerülése érdekében azonban fontos tisztában lenni a leggyakoribb módszerekkel, és tudatos lépéseket tenni a biztonságos pénzügyi tranzakciók érdekében.
Forrás: binance.com
A kriptovaluták népszerűsége az utóbbi években jelentősen megnőtt, ami sokak számára új lehetőségeket teremtett. Azonban a piac egyáltalán nem mentes a csalásoktól, sőt, napjainkban egyre több az olyan tevékenység, amely komoly kockázatot jelenthet a befektetők számára.
A biztonságos pénzügyi tranzakciók érdekében tehát fontos, hogy tisztában legyünk a potenciális veszélyekkel és tudatosan kezeljük azokat. Most megmutatjuk azt, mire érdemes odafigyelnünk a különböző kriptovaluták vásárlása, valamint az azokkal történő tranzakciók során.
A kriptovaluták utáni érdeklődés töretlen, de nem csak a befektetők részéről
Habár néhány éve sokan gondolhatták úgy, hogy csak egy múló hóbortról beszélünk, a kriptovaluták iránti kereslet továbbra is folyamatosan növekszik, és úgy tűnik, ez jó ideig nem fog változni.
Az elmúlt időszakban például az Ethereum árfolyam növekedése sokak számára tette vonzóvá az alternatív fizetőeszköz vásárlását. Ez a megnövekedett érdeklődés azonban sajnos nemcsak az új befektetőket vonzza, hanem a kiberbűnözők és online csalók figyelmét is felkeltette, és egyre aktívabbá tette őket ebben a szektorban.
Mivel az újonnan belépő befektetők gyakran csak a piac nagy hozammal kecsegtető lehetőségeit ismerik, és nincsenek tisztában annak veszélyeivel, így könnyen válhatnak az online csalók áldozatává. Ezért különösen fontos, hogy a kriptovalutákkal folytatott tranzakciók esetén mindig tudatosan járjunk el, és felkészültek legyünk a potenciális kockázatok elkerülése érdekében.
A kriptopénzekkel való csalások különböző fajtái
A kriptovaluták használata alapvetően biztonságos tevékenység, és hazánkban is rengetegen használják a virtuális pénzt fizetőeszközként. Ezt kiválóan mutatja az is, hogy Magyarországon a kripropénzekkel kapcsolatos tevékenységek a Magyar Nemzeti Bank felügyelete alá tartoznak, a kriptovaluták pedig a Fiat pénzekhez hasonlóan adókötelesek. Ettől függetlenül azonban különböző csalások – ahogyan a hagyományos banki tranzakciók esetében is – egyre elterjedtebbnek számítanak.
Az egyik leggyakrabban alkalmazott módszernek az adathalász tevékenységek (phishing) számítanak, melyek során a kiberbűnözők hitelesnek tűnő, ámde hamis weboldalakon vagy megtévesztő e-maileken keresztül próbálnak meg kicsalni áldozataikból olyan érzékeny adatokat, mint a virtuális pénztárcájukhoz tartozó kulcsok és bejelentkezési adatok.
A cél ezekben az esetekben az, hogy a lopott információk segítségével hozzáférjenek az általuk használt kriptoeszközökhöz, és az ott található összegeket saját hasznukra fordítsák.
Szintén rendkívül elterjedtnek számítanak az úgynevezett „pump and dump” csalások, melyek sokszor nemcsak a kezdő befektetőket érintik. Ebben az esetben a csalók mesterségesen húzzák fel egy adott kriptovaluta árfolyamát, általában hamis információk terjesztésével vagy közösségi média kampányokkal. Miután az árfolyam jelentősen megnő, eladják a birtokolt mennyiséget, veszteséget okozva ezáltal a későbbi befektetőknek.
A fiktív ICO-k (új kriptoprojektek) szintén gyakori megoldásnak számítanak a kiberbűnözők körében. Ezekben az esetekben a csalók olyan új kriptovalutákat vagy tokeneket kínálnak, amelyek mögött valójában nincs valós projekt vagy üzleti érték.
A gyanútlan befektetők általában jó lehetőséget látnak az új valutákban, és előre megvásárolják a tokeneket, a csalók azonban a pénzt egyszerűen zsebre teszik, és eltűnnek, mielőtt a projekt megvalósulna.
Végül, de nem utolsósorban a megtévesztés gyakran alkalmazott formája lehet a megszemélyesítés, melynek során a csalók a kriptovilág ismert alakjainak adják ki magukat, ezáltal megpróbálva beférkőzni a befektetők bizalmába.
Ezt általában bizonyos ködös hátterű kriptovaluták vagy épp a már említett fiktív projektek népszerűsítése céljából teszik. Az ilyen jellegű tevékenység ugyanis könnyen vonzóbbá teheti a rizikós befektetéseket a kriptovilágban még járatlanok számára, és hatalmas hasznot hozhatnak a népszerű személyiségek nevével és arcával visszaélő bűnözőknek.
Fontos a megbízható platformok használata
A biztonságos tranzakciók alapját egyértelműen a megbízható platformok kiválasztása jelenti. Fontos, hogy kizárólag olyan tőzsdéken és szolgáltatásokon keresztül végezzünk kriptovalutákkal történő tranzakciókat, amelyek megfelelő biztonsági protokollokkal rendelkeznek, működésük pedig törvényes és átlátható. Érdemes minden esetben ellenőrizni az adott platformok hírnevét és az azzal kapcsolatos felhasználói véleményeket, ezáltal minimalizálhatjuk a csalás kockázatát.
A megbízható blokkláncrendszerek használata alapvetően lehetőséget teremt a tranzakciók biztonságosabbá tételére. Az Ethereum okosszerződései például lehetővé teszik a biztonságos tranzakciók lebonyolítását, ami képes minimalizálni a csalás kockázatát.
Az okosszerződések segítségével a felhasználók automatikusan biztosíthatják a tiszta tranzakciókhoz szükséges megállapodásokat, anélkül, hogy ehhez közvetítők beavatkozására lenne szükség. Ezáltal nemcsak a csalások lehetősége csökken, de a költségek csökkenthetők.
Az odafigyelés és a tájékozottság rengeteget segít
Ha szeretnénk, hogy kriptopénztárcánk biztonságban legyen, legyünk mindig óvatosak a linkekkel, amelyeket e-mailekben kapunk vagy közösségi médiában találunk. Bármilyen tranzakció előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy az adott weboldal, ahová belépünk, megbízható forrásból származik, és kerüljük a gyanús, túlzottan szépnek tűnő ajánlatokat.
Használjunk erős jelszavakat a tárcánk és fiókjaink védelmére, és ahol csak lehet, aktiváljuk a kétfaktoros hitelesítést. Ez további védelmet nyújt az esetleges hackertámadások ellen.
Végül az utolsó és talán legfontosabb lépés a csalások elkerülése érdekében pedig nem más, mint a megfelelő tájékozottság. A kriptopénzekkel kapcsolatos hírek folyamatos követése segít abban, hogy képben legyünk az iparági trendek és fejlemények folyamatos változásával. A közösségi médiában, blogokon és szakmai fórumokon szerzett információk segíthetnek abban, hogy jobban megértsük a piacot, felmérjük a kockázatokat, ezáltal pedig elkerüljük a kiberbűnözők csapdáit és az ezekkel kapcsolatos, kellemetlen meglepetéseket.