2023.11.01. 17:36
A virágok, mécsesek tízezrei díszítik Jáki úti temetőt Szombathelyen - fotók
Virágok és mécsesek tízezrei díszítik a Jáki úti temetőt, amely a „holtak városrésze”: 92 parcellában több mint negyvenezer ember nyugszik benne. A város - ahogy évtizedek óta mindig - idén is rendezett itt mindenszenteki megemlékezést.
Fotó: Unger Tamás
A délutáni gyertyagyújtást irodalmi műsor követte, ahol Prikazovits Ferenc és Czirók Tamás mondtak verset, valamint Bujtás Ervin énekelt. Végül ökumenikus ima volt a három történelmi egyház képviselőivel.
Ekkor már sok száz gyertya égett a húszezer négyzetméteren elterülő Hősi temetőben, ahol az első és második világháborúban elesett katonákat helyezték örök nyugalomra. A Jáki úti temető magja így már az első világháború idején kialakult, mert a hősi halottak egyre nagyobb száma azt mutatta, hogy a Szent Márton temető nem lesz elég. (Az odatemetetteket később – az 1920-as évek első felében - kihantolták, és áthozták ide.) A katonák hazáért hozott szent áldozata kegyeleti hellyé tette a területet; civileket a Jáki úton akkor még nem temettek. A hősök sírkövein minden évben mécseseket gyújtanak a mai katonák, az elhunytak égi hada látványos földi megjelenést mutat ilyenkor.
A Jáki úti köztemetőt 1963. január 1-én nyitották meg, amikor a szent Márton temetőben megszűntették a földes temetkezést. A központi helyen lévő díszparcellában a város meghatározó személyiségei kaptak helyet: köztük Pozsgai Zoltán, a Vas Népe néhai főszerkesztője, Tibold Iván zeneszerző, zenész, Holdosi József költő, tanár, Tóth Géza súlyemelő, mesteredző, Wagner András, a rendszerváltás utáni első szabadon választott polgármester vagy Gazdag Erzsi költőnő, akinek nincsenek vér szerinti leszármazottai, mégis mindig égnek gyertyák a sírján – az óvodákban tanított versei által évtizedek óta minden magyar gyermek jelképesen az ő unokája is.
Holtak városrésze
Fotók: Unger Tamás