2024.09.17. 12:52
A ciklon távozóban, de az árvízi védekezés java most jön a Dunán
Ugyan csapadékutánpótlás már nem várható a vízgyűjtőkön, az árvízvédelemben résztvevők számára itthon egyre több a feladat. A vízügy a partnerszervezetekkel együttműködve 24 órában folytatja az előkészületeket és szakmailag támogatja a településeket is. A Lajta-szükségtározó megnyitásának lehetőségét továbbra is mérlegelik a szakembereink.
Legyengült és már elhagyja a térséget a Borisz ciklon, amely az elmúlt időszak rendkívüli csapadékmennyiségét hozta. Az elmúlt 24 órában a Bécsi-medence, az Inn, a Traun és az Enns vízgyűjtőjén területi átlagban még hullott 25-50 mm-nyi, de már csak Bajorországban számíthatnak némi utánpótlásra, aztán lassan megszűnik az eső a vízgyűjtőkön.
A legfrissebb előrejelzés alapján a Duna a hazai szakaszon a III. fokú árvédelmi szintet meghaladóan tetőzik a legtöbb helyen, a Lajtán a valaha mért legmagasabb vízállást (az LNV-t), a Murán pedig az I. fok szintjét megközelítő tetőzésekre számítunk.
Budapesten várhatóan ma este lép ki az alsó rakpartra a víz, a tetőzés a fővárosban – a jelenlegi adatok szerint – szombaton valószínű.
A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrben a III. fok szintje feletti tetőzésre lehet számítani.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) folytatja a vízügy védelmi munkálatainak koordinálását, szoros együttműködésben a társszervezetekkel. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (ÉDUVIZIG) területén az állami védvonalakon csaknem 900 szakemberünk dolgozik. Mellettük a Lajtán Mosonmagyaróvárnál, illetve a Dunán Dunaalmásnál és Pilismarótnál a honvédség 1100 fővel segédkezik, de ha szükséges, további több ezer katona tud csatlakozni hozzájuk. A katasztrófavédelem, a rendőrség és a polgári védelem munkatársaival is 24 órában tartjuk a kapcsolatot: a helyszíneken a vízügyes szakemberek a szakmai irányítást végzik, ők pedig a biztonságról és a rendfenntartásról, illetve a még szükséges eszközökről – szivattyúkról, zsákokról, fáklyákról, gumicsizmákról – gondoskodnak.
Az önállóan védekező településeken az önkormányzatok a saját vízkárelhárítási terveik alapján, de a kirendelt vízügyes műszaki irányító szakmai vezetésével végzik a munkálatokat.
Az árvízvédelmi munkában a vízügy és partnerei a legmodernebb technikával gyűjtik és értékelik az adatokat. Az árhullám mozgásának megfigyeléséhez az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közvetítésével a Copernicus műhold és más szatelitek képei is a szakemberek rendelkezésére állnak.
Bár az adatok alapján óráról órára változik a várható helyzet, de ehhez mérten kollégáink folyamatosan alakítják a védekezést. Mosonmagyaróvár védelmében továbbra is szükség lehet a Lajta-tározó megnyitására, hogy az árvízcsúcsot csökkentsék, ezzel enyhítsék a gátak terhelését.
Árhullám 2024
- Vasiak is segítik az árvíz elleni védekezést a Duna legkritikusabb pontján - videó
- Megdöbbentő felvételen, mennyire elöntötte az ár Szigetközt (Videó)
- Árvíz 2024 - Orbán Viktor engedélyt adott a Lajta-menti szükségtározó megnyitására Hegyeshalomban
- Árvíz 2024: Vasi tűzoltók segítik a védekezést
Árhullám 2024
- Vasiak is segítik az árvíz elleni védekezést a Duna legkritikusabb pontján - videó
- Megdöbbentő felvételen, mennyire elöntötte az ár Szigetközt (Videó)
- Árvíz 2024 - Orbán Viktor engedélyt adott a Lajta-menti szükségtározó megnyitására Hegyeshalomban
- Árvíz 2024: Vasi tűzoltók segítik a védekezést
- Árhullám: szerdán reggel megindulhat a nemzetközi forgalom Budapest és Bécs között