3 órája
Werner Alajos, a karizmatikus szombathelyi egyházzenész
Forrás: VN
Werner Alajos zeneszerző, kórusvezető, pappá szentelése után egyházzenei doktorátusát hazánkból elsőként Rómában, a Gergely Egyetemen szerezte meg. Az 'Örök Városból' hazatérve, 1934-ben megalakította fiúkból és férfiakból álló Schola Cantorum Sabariensis kórusát, amellyel rendszeresen fellépett Szombathely egyházi ünnepségein, és vezette a Vas Megyei Kultúregylet zenei szakosztályát. 1935-ben írta híres Szent Márton miséjét amelyről kritikusa, Heintz Fülöp, így nyilatkozott: Werner műve becsületes, mélyenszántó művészi alkotás, amely mentes minden hiúsági effektustól és arra van hivatva, hogy hallgatói lelkét fogékonnyá tegye az isteni áldozat átélésére”. Werner 1936-tól Budapesten a Zeneakadémia egyházzenei tanszékén Harmat Artúr, Bárdos Lajos, Forrai Miklós tanártársaként gregorián énekgyakorlatot, egyházi népéneket, szertartástant, egyháztörténetet, egyház-zeneirodalmat és latint tanított. Ő szervezte az 1938-as Budapesti Eucharisztikus Világkongresszus zenei programjait. 1947-ben az Országos Magyar Cecília Egyesület igazgatója lett. Nevéhez fűződik a ”Szent vagy Uram!” (Hozsanna) templomi énekeskönyv bővített, új énekekkel, jegyzetekkel ellátott kiadásának megjelentetése. A Rákosi korszak egyház üldözéseinek egyik áldozataként 1950-ben kényszernyugdíjjal eltávolították a Zeneakadémiáról és három év múltán a Központi Papnevelő Intézetből is.
Kodály kezdetektől értékelte és figyelemmel kísérte munkásságát. 1957-ben az ő kezességvállalásának köszönhetően utazhatott el a párizsi egyházzenei világkongresszusra. Werner vezetőként, a betiltás ellenére is működtette a „Regnum Marianum” mozgalmat. Tevékenységéért 1961-ben letartóztatták, paptársaival együtt börtönbüntetésre ítélték. 1963-ban amnesztiával szabadult, de 1964-ben újra elítélték. A börtönben a Fogolykiváltó Boldogasszony tiszteletére írta meg „Mercedes-misé”-jét. 1968-as szabadulása után Máriaremetén szervezte a kegyhely zenei életét és végezte papi feladatait. A zenével kapcsolatos hitvallását a Beethoven vallásos zenéjéről írt tanulmányában, a „Vigilia” folyóirat 1971. szeptemberi számában foglalta össze. Egy évtized múltán 1978. november 8-án, hetvenhárom évesen hunyt el. A Farkasréti temetőben Lékai László bíboros búcsúztatta. Gál Józsefnek a Schola történetéről és Werner Alajos életéről szóló könyvét Szombathely város 1996-ban jelentette meg.
vaol.hu podcast
- Sportcast november 2.: sporthírek, hangban elmesélve
- Gyertyát gyújtunk a szeretteinknek, hogy az örök világosság fényeskedjék nekik - Beszélgetés Finta Józseffel, Csepreg plébánosával
- Mesélő podcast: Gyerekeik fogságba estek, Sopron polgármesteréhez fordultak a vasi asszonyok
- A hét legizgalmasabb, legérdekesebb vasi híreit csokorba gyűjtöttük
- Szabadtéri színpad a Kálvária-domb alatt - Mi lett a sorsa?